top of page

FOOD HAUL-October Meal Plan

Writer's picture: Patricia TurkPatricia Turk

My grocery shopping trip for the October Meal Plan:



I had most of the staples, and some other items such as macaroni and lasagna noodles, beans, a few cans of tomato sauce, pizza sauce etc. Tip: Stock up on these staples when they go on sale!







With the exception of the orange bell peppers. Those I'll purchase at the end of the month when I need them for the Jack-o-lantern Stuffed Peppers. I knew they wouldn't last the month and I need their skin to be really crisp for carving faces.



This month, I needed 11 pounds of ground meat! Hamburgers, meatloaf, spaghetti, etc. And it would've sent me way over budget if I purchased what I normally buy from Costco or Nob Hill, So, I went to Walmart and saw that they had this 10 pound roll of ground beef. Mind you-It's 73% lean. It's not the healthiest, nor my favorite choice, but it will cover my meals and it kept me from breaking my budget by at least $30. If you don't mind the extra $$ for a leaner cut, go for it!




**A substitution can be made by purchasing ground Turkey instead. However, it will change the flavor of the meal drastically. But if you don't mind it's a healthier and cheaper substitute.* At Walmart I paid $1.50 for a pound of ground turkey.**




I separated it, made record meat, and froze it.



Nob Hill

I spent $92.95




Safeway (Because Nob Hill didn't have whole chickens at the time...and then I forgot milk and bread and picked up a few other things not in the budget and not on my list).......That's why I use grocery pick up services!

I spent $34.70

(The only thing I really needed was the chicken $6.49, the bread $2.99, and milk $4.99)






Walmart

I spent $206.16

This was my first time shopping here for groceries.



Most items were at least $1 cheaper than Nob Hill. What wasn't cheaper, I purchased from Nob Hill.




Total spent for groceries $333.81

33.81 over budget, I blame the Safeway trip.



This covers a month of dinners. I purchased items like waffles, eggs, lunch meat, snack "junk" food for lunch fillers/after school snacks, fruits and veggies, yogurt, cheese.




The snacks need to be separated so they don't go through it all in a week which has happened often in the past. I let them know that once this is gone, they don't have any more until next shopping trip which is a month away, so be mindful of how fast you eat it.



Since moving the snacks and dividing them up in their own containers, I feel like they have a better visual and with that a better understanding of rationing their snacks.


I always have fruit for the kids to eat and I will purchase more when we run out just so we have it available for the kids, we go through fruit, carrots, and celery like CRAZY. I allot $25 for produce and we hit our local fruit stand to restock when we need to.



The spinach will go bad before I make the Spinach and Tuna stuffed Shells, so I will make ahead and freeze it. Could I have used frozen spinach to begin with? Of course! But working with frozen spinach can make things a little watery so I used fresh and then froze.


You can read my post about Monthly Grocery Shopping HERE.





Feel free to leave questions in the comments!



24 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


© 2023 by Make Some Noise. Proudly created with Wix.com

  • iTunes
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
bottom of page